استعلام قیمت
نرخ ارز

استفاده مواد پلیمری در بسته بندی مواد غذایی

مواد پلیمری در بسته بندی مواد غذایی

 

در مقاله قبل به بررسی مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع غذایی پرداختیم. امروز به بررسی استفاده مواد پلیمری در بسته بندی مواد غذایی می پردازیم.

در سراسر جهان، پردازش مواد غذایی به طور قابل درک یکی از حیاتی ترین صنایع است. در کنار صنعت پزشکی، فرآوری مواد غذایی نیازمند عوامل بهداشتی است. که در غیر این صورت در زمینه هایی مانند خودروسازی، مواد شیمیایی یا نفت و گاز نادیده گرفته می شوند. با ظهور اتوماسیون، پردازش مواد غذایی به طور فزاینده ای نیاز به موادی را می بیند. که مورد تایید FDA هستند و به هیچ وجه در طول عملیات تخریب نمی شوند. علاوه بر این، فرآوری مواد غذایی معمولاً شامل گرما است، به این معنی که مواد مورد استفاده نمی توانند در حین کار تغییر شکل داده یا ذوب شوند.

چه به فرآوری مواد غذایی در مقیاس بزرگ و چه به پردازش بالای آشپزخانه نگاه کنیم، پلیمرهای با کارایی بالا تقریباً در تمام جنبه های این صنعت راهی پیدا کرده اند. پلیمرها نه تنها برای مواد غذایی ایمن و غیرآلوده هستند. بلکه باعث کاهش قابل توجه صدا و وزن نیز می شوند . که هر دو بسیار مهم هستند. به خصوص در هنگام کار با تجهیزات پردازش مواد غذایی در سطح خانه. ما در اینجا به برخی از زمینه های کلیدی که پلیمرهای با کارایی بالا در آنها کاربرد پیدا می کنند، نگاهی می اندازیم.

  • دریچه های PEEK برای ماشین های قهوه

دستگاه‌های قهوه‌ساز با کیفیت بالا ساخته شده‌اند. که طعم نهایی دم‌نوش را به‌عنوان مهم‌ترین پارامتر حفظ می‌کنند. ماشین‌های سنتی از دریچه‌های آلومینیومی استفاده می‌کردند. که مایع با دمای بالا را درون دستگاه هدایت می‌کرد.

 با این حال، زمانی که کام مصرف‌کننده بیشتر تشخیص داده شد. تولیدکنندگان متوجه شدند که دریچه‌های آلومینیومی باعث می‌شود طعم فلزی ضعیفی در دهان باقی بماند.

در شکار ماده ای با دمای بالا که با قهوه و تایید شده توسط FDA سازگار است. PEEK به عنوان جایگزینی برای آلومینیوم استفاده شد. باید گفت که PEEK یک ماده گران قیمت است، قیمت شیر PEEK چندین برابر قیمت قطعه آلومینیومی است. با این حال، با شیر PEEK، طعم قهوه حفظ می شود. دریچه‌های PEEK اکنون پایه اصلی هر دستگاه قهوه ساز رده بالایی هستند.

  • مهر و موم و شفت های دوار PTFE و استال

بیشتر تجهیزات فرآوری مواد غذایی شامل مقداری حرکت چرخشی است. خواه ورز دادن ملایم خمیر باشد. یا اختلاط و آسیاب کردن ادویه ها با دور در دقیقه زیاد، تمام حرکات چرخشی باعث ایجاد مقداری اصطکاک و در نتیجه گرما می شود.

مهر و موم ها و شفت های PTFE و استال (POM/Delrin) در چنین کاربردهایی ترجیح داده می شوند. این مواد نه تنها در مقایسه با فلزات سبک هستند. بلکه خود روان کننده نیز هستند که به معنای عدم نیاز به روانکاری خارجی و ایجاد حداقل صدا است.

PTFE + مولیبدن-دی سولفید احتمالاً ترجیح داده شده ترین ماده در کاربردهای چرخشی است. زیرا دارای ضریب اصطکاک پایینی است. در حالی که مقاومت سایشی بالایی نیز دارد. علاوه بر این، قطعات را می‌توان با تلورانس‌های نزدیک ماشین‌کاری کرد. که باعث می‌شود. بین مهر و موم و قطعات متحرک مناسب باشد که لرزش را به حداقل می‌رساند.

 

بسته بندی مواد غذایی

 

  • مهر و موم برف پاک کن PTFE

   بسیاری از کاربردهای فرآوری مواد غذایی شامل غذاهایی هستند که چسبناک هستند .و ممکن است به راحتی جدا نشوند. تجهیزات ممکن است غذا را پردازش کرده و آن را روی یک تابه نچسب قرار دهند. با این حال، یک عضو اضافی برای انتقال غذا به خارج از تجهیزات یا به قسمت دیگری از دستگاه برای پردازش بیشتر مورد نیاز است. در چنین مواردی، از مهر و موم برف پاک کن PTFE برای فشار دادن. یا حرکت دادن غذا به اطراف استفاده می شود. از آنجایی که PTFE نچسب است. درزگیرهای برف پاک کن به خودی خود اجازه نمی دهند. ذرات غذا به خودشان بچسبند. این امر نه تنها به این دلیل مفید است که غذا را می توان بدون تغییر شکل یا تغییر شکل آن به هیچ وجه جابجا کرد. بلکه به این دلیل که ذرات غذایی که گیر می کنند یک مشکل بهداشتی ایجاد می کنند.

PTFE همچنین منحصر به فرد است. زیرا می تواند تا 250 درجه سانتیگراد دما را تحمل کند. این به این معنی است که حتی اگر غذا گرم باشد. هیچ احتمالی وجود ندارد که روی مهر و موم PTFE تأثیر بگذارد. بسته بندی مواد غذایی

  • لوله های PTFE برای مایعات

لوله های PTFE هر دو از نظر شیمیایی بی اثر هستند. و دمای سرویس 250 درجه سانتیگراد دارند. انتقال مایعات داغ اغلب برای پردازش مواد غذایی ضروری است. لوله علاوه بر توانایی اندازه گیری دما، باید اطمینان حاصل کند. که به هیچ وجه با غذا واکنش نشان نمی دهد. در برخی موارد، اگر تجهیزات اغلب استفاده نشود. ممکن است مایعات برای مدت طولانی در داخل لوله جمع شوند. PTFE نه تنها در مدت زمان طولانی غیر واکنشی باقی می ماند. بلکه ماهیت نچسب آن تضمین می کند که پس از راه اندازی مجدد تجهیزات، احتمال کمی وجود دارد که مایعات باقیمانده در لوله گیر کند.

  • همزن و پروانه PTFE و PEEK

بسیاری از فرآوری مواد غذایی شامل مخلوط کردن مواد مختلف است. در حالی که اکثر همزن ها با استفاده از فلزات پوشش داده شده با مواد نچسب ساخته می شوند. برخی از کاربردها نیاز دارند که خود همزن ها از مواد بی اثر ساخته شوند. این ممکن است در کاربردهایی مورد نیاز باشد. که مواد در حال مخلوط کردن ممکن است ساینده باشند. و باعث بریدگی پوشش نچسب روی فلزات شوند. از آنجایی که PTFE و PEEK هر دو مورد تایید FDA هستند. و در هنگام تماس با غذاها تراشه یا تجزیه نمی شوند. در بسیاری از عملیات اختلاط به عنوان همزن و پروانه ترجیح داده می شوند.

اساساً، ترکیبی از بی اثری شیمیایی، درجه مواد غذایی، قابلیت‌های نچسب و دمای بالا به این معنی است که کاربردهای بیشتری در فرآوری مواد غذایی وجود دارد. که پلیمرهای با کارایی بالا می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. همان طور که پردازش مواد غذایی به سمت حوزه رباتیک و اتوماسیون پیش می رود. دستگاه های ایجاد شده به تعداد فزاینده ای از پلیمرها نیاز دارند. تا اطمینان حاصل شود. که هم بهداشت و هم عملکرد طولانی مدت را می توان تضمین کرد. بسته بندی مواد غذایی

 

 

 

بسته بندی مواد غذایی

 

 

نگارنده: مهناز معصومی راد

منبع: https://polyfluoroltd.com

بالا