استعلام قیمت
نرخ ارز

امضای تفاهم نامه هلدینگ خلیج فارس برای پیشرفت صنایع پائین دستی

هلدینگ خلیج فارس

 

به گزارش کانگورو به نقل از شانا ، آیین امضای تفاهم‌نامه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس. با بانک شهر به‌منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز بابت پیشبرد طرح‌های در حال ساخت و طرح‌های پایین‌دستی با حضور عبدالعلی علی‌عسکری. و سید محمدمهدی احمدی، مدیرعامل بانک شهر در محل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) برگزار شد.

این تفاهم‌نامه با موضوع ارائه خدمات مالی و بانکی، اعطای تسهیلات ریالی و ارزی در قالب عقود اسلامی. گشایش اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی به نفع سازندگان. تأمین‌کنندگان ماشین‌آلات، تجهیزات، قطعات، تاسیسات، نصب و ساختمان و پیمانکاران طرف قرارداد هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه که ازسوی هلدینگ به بانک معرفی می‌شوند. صدور انواع ضمانتنامه، خطوط اعتباری فاینانس خارجی، صندوق توسعه ملی. اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) و انتشار اوراق از طریق بازار سرمایه، تامین مالی پروژه‌های پایین دستی هلدینگ و شرکت‌های تابعه تا سقف مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال و مبلغ ۲۰ میلیون دلار. از محل منابع بانک، متناسب با گردش و معدل حساب‌های هلدینگ و شرکت‌های تابعه. به امضای علی‌عسکری و احمدی رسید.

حسین پناهیان، معاون مالی و سرمایه‌گذاری گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس. در این نشست با اشاره به رابطه حسنه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور با نظام بانکی. گفت: در دوره جدید مدیریتی این گروه.تلاش بر این است که از تمام ظرفیت‌ها و استعدادهای نظام بانکی استفاده شود.

وی، اولویت گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس را تأمین مالی پروژه‌های تعریف شده. و در دست انجام گروه و همچنین پروژه‌های جدید این هلدینگ به ویژه در حوزه پایین دستی. از طریق بازار سرمایه و نظام بانکی اعلام کرد و افزود: با ایجاد رابطه بین بانک شهر و پترول، به دنبال تامین مالی صنایع پایین‌دستی با کمک این بانک هستیم. با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیادی که در هلدینگ خلیج فارس وجود دارد. جا برای هیچ بانکی تنگ نیست و امیدواریم بیشترین بهره دو طرفه‌ را در نظام بانکی ایجاد کنیم. تفاهم نامه هلدینگ خلیج فارس

آمادگی بانک شهر برای تامین مالی و سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در پروژه‌های هلدینگ ‌خلیج فارس

احمدی، مدیرعامل بانک شهر در ادامه نشست، گفت: بانک شهر در بحث فاینانس پروژه‌های شهری. و همچنین توسعه زیرساخت‌های مدیریت شهری در اقصی نقاط کشور. نقش مهمی داشته و از سوی دیگر با شبکه ارزی قوی توانسته. وجوه حاصل از فروش نفت و پتروشیمی را به راحتی جذب کند و در سامانه نیما عرضه کند.

وی با اشاره به نقش ۴۹ درصدی بانک شهر در مدیریت عملیات ارزی کشور. اعلام آمادگی کرد که ظرفیت‌های این شبکه را در اختیار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس بگذارد.

مدیرعامل بانک شهر با بیان اینکه تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا بتوانیم تأمین مالی و ارایه خدمات مالی به هلدینگ خلیج فارس. را به نحو احسن انجام دهیم، اظهار کرد: ما علاوه بر ارایه خدمات بانکداری کلاسیک، هدفمان این است که در تامین مالی نوین در کنار گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس باشیم. و ابزارهای نوین بانکداری ما از جمله اوراق گام و ظرفیت ۱۶ هزار میلیارد تومانی باقی‌مانده این اوراق. و برات الکترونیک‌ برای مدیریت منابع گروه در تعامل با EPCها در اختیار این گروه بزرگ پتروشیمی قرار گیرد.

احمدی افزود: همچنین بتوانیم در ایفای نقش رکن ضامن در انتشار اوراق. رفاهیات کارکنان گروه به ویژه در حوزه مسکن، تامین اعتبارات ارزی برای شرکت‌های گروه. و همچنین عاملیت یوزانس و جذب منابع از برخی بانک‌های خارجی که مذاکرات اولیه آن نیز انجام شده، نقش‌آفرینی کنیم.

 

هلدینگ خلیج فارس

 

وی یادآور شد: ما افزون بر امضای این تفاهم‌نامه برای نشان دادن علاقه و اراده خود به همکاری با گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس. آماده تأمین مالی و سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری در پروژه‌های این گروه از طریق سرمایه‌گذاری، مشارکت حقوقی، تسهیلات ارزی، اوراق گام و رکن ضامن در بازار سرمایه هستیم.

بیش از ۵۰ پروژه پایین دستی تعریف شده است

علی‌عسکری نیز در این نشست، مدیرعامل بانک شهر را نمونه‌ای موفق از مدیر جوان کارآمد. در سیستم بانکی کشور خواند و گفت: ایجاد ابزارهای جدید مالی در نظام بانکی. و نقش مؤثر این بانک در مدیریت عملیات ارزی کشور در دوران تحریم، گواه این ادعاست.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تصریح کرد: ما می‌خواهیم با بانک شهر کار کنیم و این سیاست قطعی ماست.

وی در ادامه به تشریح ظرفیت‌های موجود در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای نقش‌آفرینی بانک شهر در جایگاه تأمین مالی و سرمایه‌گذاری از جمله پروژه‌های بالادست در توسعه میادین نفتی و گازی و ۲۰ پروژه در دست انجام گروه از جمله دو مگاپروژه الماس و هرمز پرداخت.

علی‌عسکری در ادامه افزود: افزون بر این پروژه‌ها، توسعه صنایع پایین‌دستی راهبرد ما در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس است و به‌صورت جدی معتقدیم توسعه صنایع پایین‌دستی نقش مهمی در توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دارد و افزون بر ایجاد ارزش افزوده بالا و ایجاد شغل قابل توجه، زودبازده هستند.

وی اظهار کرد:  بیش از 50 پروژه بیشتر پایین‌دستی در ماه‌های اخیر در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس تعریف کردیم و معتقدم این پروژه‌ها زمینه بسیار مناسبی برای همکاری با بانک شهر است.

علی‌عسکری یادآور شد: تعریف این پروژه‌ها از جمله پارک پایین‌دستی متانول کمک شایانی به افزایش سودآوری صنعت پتروشیمی و اشتغالزایی خواهد کرد و در صورت نقش‌آفرینی جدی بانک شهر در همکاری با پترول در این پروژه‌ها و رفع برخی چالش‌های موجود، این بانک می‌تواند اثری ماندگار در حوزه صنایع پایین‌دستی در صنعت پتروشیمی از خود به یادگار بگذارد. تفاهم نامه هلدینگ خلیج فارس

بالا