استعلام قیمت
نرخ ارز

متهمان متروپل

ساختمان متروپل

 

به گزارش کانگورو، قدرت‌الله محمدی، فرمانده میدان حادثه متروپل آبادان پیش‌بینی کرده است. که فاز اول عملیات آواربرداری و کشف اجساد در سه روز آینده به پایان برسد. و در فاز بعدی جمع‌آوری باقی مانده سازه شروع شود.

ساخت متروپل قبل از صدور پروانه

در این میان روز گذشته نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی. گزارشی کوتاه از تخلفات ساخت متروپل ارائه کرد. اسماعیل حسین‌زهی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: بر اساس بررسی‌هایی که تاکنون از سوی کمیسیون عمران صورت گرفته. ساخت متروپل قبل از صدور پروانه کلید خورده و بعد از ساخت چندین طبقه سازمان نظام مهندسی. به موضوع ورود کرده و چندین گروه ناظر تعیین و سپس تغییر می‌کنند.

حسین‌زهی با بیان اینکه ساخت این ساختمان یک پروژه مشارکتی با شهرداری آبادان بود. گفت: پروانه‌هایی که برای ساخت متروپل صادر شده بود، در جلسات مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته وی احداث بنا قبل از صدور پروانه، آغاز شده بود. بدون آنکه سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی در جریان باشند. و بعد از آنکه چندین طبقه از ساختمان ساخته می‌شود. سازمان نظام مهندسی موضوع را پیگیری می‌کند. سپس ناظرین مشخص می‌شود. اما ناظرین منتخب استعفا داده و یک گروه ناظر دیگر تعیین می‌شود.

وی با اشاره به سفر هیاتی از کمیسیون عمران مجلس به آبادان و بازدید میدانی از محل ریزش ساختمان متروپل. گفت: ایرادات مختلفی در ساخت این پروژه وجود داشت. که کمیسیون عمران ابعاد این حادثه را با دقت بررسی خواهد کرد. و ظرف دو هفته آینده گزارش نهایی در صحن مجلس قرائت خواهد شد.

هر دستگاهی که در این زمینه تخلف داشته باید پاسخگو باشد و برخورد قاطع با آن صورت خواهد گرفت.

نقش شهرداری آبادان

از سوی دیگر رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود تذکر مهندسان ناظر و دستور آنها برای توقف ساخت پروژه متروپل. شهرداری جلوی اجرای این پروژه را نگرفته و وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان ناظر عالی نقش خود را به درستی ایفا نکرده است.

به گزارش «ایسنا»، محمدرضا رضایی‌کوچی با اشاره به بررسی ابعاد حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان. از سوی کمیسیون عمران در سفر به آبادان، گفت: ساختمان متروپل به صورت مشارکتی بین بخش خصوصی و شهرداری آبادان. در حال ساخت بوده و از نظر بنده در وهله اول تعارض منافع مشهود است.

شهرداری خود در ساخت این پروژه شریک بوده. اما از طرف دیگر وظیفه نظارتی را نیز بر عهده داشته است. در صورتی که باید یک دستگاه نظارتی دیگر برای پروژه‌های مشارکتی. در نظر گرفته شود.

وی در ادامه اظهار کرد: در ابتدای کار با وجود اینکه باید سازمان نظام مهندسی در بعد نظارت ورود پیدا می‌کرده. ولی به هر دلیلی یک شرکتی به عنوان مشاور. کار طراحی و نظارت را بر عهده می‌گیرد. که با مداخله وزارت راه و شهرسازی نهایتا نظام مهندسی سه مهندس را به عنوان مهندسان ناظر مشخص می‌کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طراحی برای ساخت ۴ طبقه صورت گرفته بوده. ولی در حین اجرای پروژه طبقات بیشتری به ساختمان اضافه می‌شود. بدون آنکه نقشه اولیه و محاسبات اولیه تغییری داشته باشد. حادثه متروپل

 

حادثه متروپل

 

مهندسان ناظر که از سوی نظام مهندسی تعیین شده بودند. در این زمینه تذکر داده و درخواست توقف کار را می‌دهند.

اما چون منافع شهرداری در این پروژه بوده به این تذکرات توجهی نشده است. در این مرحله ناظرین اولیه انصراف داده و ناظرین دیگری تعیین می‌شوند. سوال اصلی این است که زمانی که مهندس ناظر درخواست توقف پروژه را می‌دهد. وظیفه شهرداری چیست؟

وی در ادامه تاکید کرد: مهندس ناظر گزارش داد و شهرداری کار را تعطیل نکرد. وزارت راه و شهرسازی وظیفه دارد که به عنوان ناظر عالی ورود کرده. و جلوی اجرای پروژه را بگیرد. نظام مهندسی آبادان با فرماندار و دادستان وقت مکاتبه‌ای داشته و این تخلف را گزارش داده. اما با وجود اینکه شورای شهر. دادستان و فرماندار در جریان بودند اتفاقی رخ نداده است. تخلف به نحوی محرز بوده. که حتی افراد عادی که ساختمان را می‌دیدند. متوجه می‌شدند که در اینجا تخلف در حال انجام است.

رضایی‌کوچی افزود: مکاتبات زیادی صورت گرفته، اما به نظر بنده صرفا به خاطر رفع تکلیف بوده است. حادثه متروپل

یک اراده جدی برای توقف پروژه وجود نداشته است. انتظار می‌رفت بعد از مکاتبه نظام مهندسی استان، دستگاه قضایی به این موضوع ورود می‌کرد. حتی وزارت راه و شهرسازی در جایگاه ناظر عالی باید جلوی اجرای پروژه را می‌گرفت. از نظر ما تخلفات شهرداری کاملا محرز است. شخص شهردار و مجموعه آن که وظیفه داشتند. جلوی پروژه را بگیرند کاملا تخلف کردند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: در گزارشی که از سوی کمیسیون عمران مجلس برای قرائت در صحن مجلس. و ارجاع به قوه‌قضائیه تهیه می‌شود. از نظر ما شهرداری کاملا متخلف است.

نظام مهندسی در سطح استان و در سطح کشور هم دچار کم کاری‌هایی بوده است. وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان ناظر عالی کار خود را به درستی انجام نداده است.

محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس نیز در مطلبی عدم اخذ برخی مجوزها. سستی بنا و عدم مهندسی دقیق این برج را سه فاکتور اصلی بروز این حادثه‌ اعلام کرده است. که پیکان اتهام را باز هم به‌سمت مدیران ناکارآمد و مدیران فراری از قانون نشانه می‌گیرد.

البته این تنها گزارشی نیست که ظرف یک هفته گذشته از میزان تخلفات گسترده. در ساخت برج دوقلوی متروپل ارائه شده است. پیش از این هم مقامات کشور از جمله وزیر کشور. پس از بررسی مدارک سازه از وقوع جنایت در ساخت متروپل خبر داده‌اند. حادثه متروپل

انفجار منتفی شد

همزمان با اعلام تخلفات گسترده در ساخت متروپل، آواربرداری و عملیات نجات ادامه دارد. احسان عباسپور، فرماندار آبادان نیز روز گذشته از ادامه جست‌وجو برای پیدا کردن پیکرهای جان‌باختگان احتمالی زیر آوار متروپل خبر داد.

از سوی دیگر درحالی که خبرها از اعزام تیمی متشکل از ۱۲ نفر از بهترین اساتید مهندسی ساختمان و سازه و مهندسی انفجار در کشور به آبادان برای انفجار بخش باقی مانده متروپل حکایت می‌کرد، روز گذشته معاون ایمنی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا از منتفی شدن این موضوع خبر داد. حادثه متروپل

به گزارش «ایسنا»، عباس معظمی گفت: پس از بررسی شرایط سازه متروپل و موقعیت حساس منطقه، در نهایت با نظر مهندسان و متخصصان حوزه انفجارات، انفجار درجا در متروپل منتفی شده است و با توجه به شرایط منطقه امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر همچنان خطر ریزش باقی ساختمان، عملیات آواربرداری را تهدید می‌کند. همچنان‌که اسماعیل حسین‌زهی، نماینده مردم خاش در مجلس در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کرده است: یک سوم این پروژه ریزش کرده بود و دو سوم آن باقی مانده که احتمال ریزش آن وجود دارد.

ساختمان ۱۰ طبقه متروپل ظهر روز یکشنبه هفته گذشته در آبادان فرو ریخت. بنا به اعلام علی دهقانی، رئیس کل دادگستری خوزستان تاکنون ۱۳نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

بالا