استعلام قیمت
نرخ ارز

مواد شیمیایی رایج در صنعت

پنج نوع از مواد شیمیایی رایج در صنعت

 

ما به مراتب بیش از حد تصور به مواد شیمیایی برای حفظ و بهبود زندگی نیازمندیم. و با پیشرفت علم تقاضای آن افزایش می یابد. بر همین اساس میزان درخواست برخی از مواد شیمیایی به بالاترین سطح  خود می رسد. ما در این بخش از مقاله ی کانگورو به پنج مورد از این محصولات شیمیایی  صنعتی پر مصرف اشاره کردیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پر کاربردترین مواد شیمیایی در صنعت

همانطور که در بخش قبلی گفتیم مواد شیمیایی یکی از مهم ترین منابع در صنعت است. که می توان به پر مصرف ترین محصولات شیمیایی از جمله اسید سورلفوریک، کلر، آمونیاک، اتیلن، پروپیلن و…  در دنیا اشاره کرد. در این بخش به تعریف و کاربرد هرکدام جداگانه پرداختیم.

اسید سورلفوریک

اسید سولفوریک به عنوان یکی از پر مصرف و تولید شده ترین محصولات شیمیایی در جهان می باشد.که مایعی فرار و واکنش پذیر است. همچنین می تواند مواد آلی را بسوزاند و در صورت حل شدن در آب گرما آزاد کند. به همین منظور بیشتر استفاده ی آن در نظافت صنعتی، مناطق تولید کود کشاورزی، تولید فلزات از جمله فولاد، مس و روی می باشد. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این ماده ی شیمیایی می تواند ناخالصی های پالایشگاه نفت را نیز حذف کند.

کلر

یکی از مهم ترین دلایلی که می تواند مصرف این ماده شیمیایی را ارزشمند کند، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است. و اغلب این ماده شیمیایی را در استخرهای شنا،پاک کننده های خانگی، دفع حشرات و تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دیگر مزایای آن ترکیب شدن این ماده با دیگر عناصر است. که از رایج ترین ترکیبات شیمیایی این ماده می توان کلرید سدیم که به عنوان نمک خوراکی شناخته شده و دیگری با آب است تا کلرید هیدروژن و اسید هیدروکلریک تشکیل شود، نام برد.

آمونیاک

آمونیاک نوعی ترکیب شیمیایی بی رنگ و غیرآلی تشکیل شده از نیتروژن و هیدروژن است، که به صورت گاز مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده این ماده ی شیمیایی در بخش های خانگی، صنعتی و کشاورزی به عنوان یک عنصر در کودها، محصولات پاک کننده، لوازم آرایشی و خنک کننده ها یافت می شود.

اتیلن

اتیلن نوعی گاز بی‌رنگ است و به ‌صورت جدی سمی نیست. این گاز به‌صورت عمده در صنایع پلاستیک‌ سازی کاربرد دارد. در حقیقت اتیلن یکی از ترکیبات پایه تولید مواد آلی یا پلیمری در صنعت است. و یکی از محصولات پایین دستی پتروشیمی به حساب می‌آید.

پروپیلن

نوعی گاز آلی است که با نام های پروپن و یا متیل اتیلن شناخته می شود. این ماده محصول فرعی طبیعی فرآیند تخمیر است. و آن را به یک ترکیب شیمیایی مهم برای پیشرفت بخش شیمی سبز تبدیل می کند. و در صنعت پتروشیمی به عنوان ماده ی اولیه برای انواع محصولات بسیار مهم مور استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال سالانه بیش از 85000000 تن در سطح جهان به عنوان سوخت برای تولید لاستیک و پلاستیک تولید می شود.

نکات مهم در هنگام خرید مواد شیمیایی

هدف از خرید بسیاری از محصولات شیمیایی، تامین ماده اولیه در صنایع مختلف است. به همین دلیل اطمینان از کیفیت مواد، بسیار مهم است.محصولات برندهای متنوع، ویژگی ها و قیمت های گوناگونی دارند. از این رو، آشنایی با فروشندگان و تامین کنندگان معتبر در بازار اهمیت زیادی دارد.
در همین راستا شما عزیزان می توانید قبل از خرید و فروش محصولات شیمیایی با کارشناسان فروش علمی سازان پاسارگاد با برند کانگورو در تماس باشید. تا اطلاعات لازم و مورد نیاز را در اختیارتان بگذارند.

بازار جهانی مواد شیمیایی  از 2022 تا 2023

بازار جهانی مواد شیمیایی در سال 2022 از 4700.13 میلیارد دلار به 5079.29 میلیارد دلار در سال 2023 با نرخ رشد مکعب سالانه CAGR 8.1 درصد افزایش یافت. و در این دوران جنگ اوکراین و روسیه همچنین همه گیری کووید 19 شانس بهبود اقتصاد جهانی را در کوتاه مدت مختل کرد. جنگ بین این دو کشور باعث تحریم چندین کشور، افزایش قیمت کالاها و و اختلال در زنجیره تامین شد.
بر همین اساس پیش بینی می شود، بازار مواد شیمیایی در سال 2027 با CARG  7.8 درصد به 6851.59 میلیارد دلار افزایش یابد.

کارخانه های پتروشیمی

فراورده‌های نفتی در تهیه سوخت موشک‌های هدایت‌کننده فضانوردها و ماهواره‌ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آن‌ها کاربرد اساسی دارد. ماده اولیه بیشتر داروها و حتی آنتی‌بیوتیکها از ترکیبات نفتی مشتق می‌شود. به ویژه تقریباً تمام مواد پاک کننده، باکتری‌کشها و… ، از مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی است.

در آخر

مواد شیمیایی صنعتی در صنایع مهم دیگری همچون صنایع فولاد و ذوب آهن، پزشکی، داروسازی و کشاورزی بسیار پرکاربرد هستند.

شما عزیزان می توانید برای خرید و درخواست مواد شیمیایی مورد نظر خود با کارشناسان ما از طریق شماره زیر در ارتباط باشید.

021-88064800

منبع: وبسایت noahchemicals.com

بالا