استعلام قیمت
نرخ ارز

مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت پزشکی

مواد شیمیایی داروئی

 

در این مقاله قصد داریم به شما یادآوری کنیم. که برخی از مواد شیمیایی هستند که در صنعت پزشکی استفاده می شوند. مواد شیمیایی داروئی

می خواهیم برخی از این مواد را به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید….

  1. بایندرها

بایندرها برای ایجاد چسبندگی به توده پودرها در دانه بندی و فشرده سازی مستقیم قرص و افزایش انسجامی. که از قبل در عامل پرکننده وجود دارد، استفاده می کنند. چسب ممکن است به شکل خشک و محلول (به طور مؤثرتر) اضافه شود. چسب به طور کلی می تواند به:

  • چسباننده طبیعی،
  • پلیمرهای مصنوعی / نیمه مصنوعی و قندها تقسیم شود.

در دانه‌بندی مرطوب، چسب معمولاً به شکل محلول (محلول ساخته شده، موش یا سوسپانسیون) اضافه می‌شود. اما می‌توان آن را به شکل خشک نیز پس از مخلوط شدن. با توده‌ای که قرار است با حلال اضافه شده دانه‌بندی شود، اضافه کرد.

  1. تجزیه کننده

فراهمی زیستی یک قرص به میزان جذب دارو بستگی دارد. جذب دارو به حلالیت دارو در مایع گوارشی و نفوذپذیری دارو در سراسر غشاء بستگی دارد. میزان حلالیت یک دارو در یک قرص به خواص فیزیکی و شیمیایی دارو. و همچنین سرعت تجزیه و انحلال قرص بستگی دارد. برای تسریع در تجزیه قرص، سپس تجزیه کننده اضافه شده است. تجزیه کننده به تخریب قرص به گرانول کمک می کند. علاوه بر این، ذرات ذرات تشکیل دهنده باعث افزایش سرعت انحلال قرص می شود.

 

مواد شیمیایی پزشکی

 

  1. فیلر

فیلر در فرمولاسیون دارو، حجم جرمی دارو را افزایش می دهد تا فشرده شدن یا تولید آن آسان شود. در صورتی که فشرده سازی مواد فعال کمی سخت تر باشد، پرکننده ها اضافه می شوند. پرکننده‌هایی که معمولاً در تهیه دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: Saccharum lactis، Amylum manihot، کلسیم فسپاس، کلسی کربناس و سایر مواد مناسب.

پرکننده‌هایی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان بایندر نیز استفاده کرد و به آنها فیلر-بایندر می‌گویند. فیلر بایندر فیلری است که توانایی افزایش قدرت جریان و تراکم پذیری جرم قرص را نیز دارد. بایندرهای پرکننده در فشرده سازی مستقیم استفاده می شوند. لازمه یک ماده برای داشتن عملکرد به عنوان پرکننده-بایندر این است که سیالیت و تراکم پذیری خوبی داشته باشد. ماده ای که چنین ویژگی هایی دارد معمولاً دارای اندازه ذرات نسبتاً بزرگ (نه به شکل ریز) با شکل کروی است. پرکننده‌هایی که می‌توانند به‌عنوان پرکننده-بایندر عمل کنند، معمولاً اصلاح می‌شوند، از جمله رقیق‌کننده‌های هم‌فرآوری شده. رقیق کننده های هم فرآوری شده مواد اصلاح شده و ترکیبی از 2 یا چند ماده با فرآیندهای مناسب هستند.

نمونه هایی از فیلر-بایندر عبارتند از: سولفات کلسیم، آمیلوم، سلولز میکروکریستالی، کربنات کلسیم، مانیتول، ساکارز، دکستروز، سوربیتول، اصلاح آمیلو.

  1. روان کننده

Lubrikan ماده ای است که برای کاهش اصطکاک بین سطح دیواره / لبه قرص با دیواره قالب در هنگام فشرده سازی و بیرون ریختن و همچنین جلوگیری از جرم قرص های چسبیده به قالب عمل می کند. روان کننده به اختلاط / اختلاط نهایی، قبل از فرآیند فشرده سازی اضافه می شود.

روان کننده ها را می توان بر اساس حلالیت در آب که محلول در آب و نامحلول در آب هستند طبقه بندی کرد. در نظر گرفتن انتخاب روانکار به استفاده، نوع قرص، خواص تجزیه و انحلال ترجیحی، خواص فیزیکی و شیمیایی پودر / گرانول و هزینه بستگی دارد.

روان کننده هایی که معمولا استفاده می شود عبارتند از 5% تالکوم، استئارات منیزیم، اسید استریکوم، تالک، موم، مایع پارافین، اسید بوریک، سدیم لوریل سولفات، منیزیم لوریل سولفات، گلیسریل بیهاپات و بسیاری دیگر.

 

مواد شیمیایی داروئی

 

  1. گلایدان

گلایدانت موادی است که باعث بهبود قابلیت روان شدن پودرها می شود و عموماً در فشرده سازی مستقیم بدون فرآیند دانه بندی استفاده می شود. مواد شیمیایی داروئی

گلایدنت ها به فرمول اضافه می شوند تا سیالیت جرمی برای فشرده شدن را افزایش دهند تا جرم بتواند قالب را در مقادیر یکنواخت پر کند. آمیلوم محبوب ترین گلایدان است زیرا می تواند به عنوان گلیدان و همچنین تجزیه کننده با غلظت تا 10٪ عمل کند. تالک به عنوان یک ماده روان کننده بهتر از نشاسته است، اما می تواند تجزیه و انحلال قرص ها را کاهش دهد.

چندین گلایدنت که معمولاً در صنعت داروسازی استفاده می شود عبارتند از: سیلیس پیوژنیک کلوئیدی، فلز استئارات، اسید استئاریک، تالک، آمیلیم، بنزوات سدیم، کلرید سدیم، سدیم و منیزیم لوریل سولفات، PEG 4000 و 6000.

  1. رنگ و رنگدانه

رنگ‌ها و رنگدانه‌ها در صنعت داروسازی برای پوشاندن رنگ‌های دارویی نامطلوب، شناسایی محصول و جذاب‌تر کردن یک محصول به کار می‌روند.

رنگ فعالیت درمانی ندارد و نمی تواند فراهمی زیستی یا پایداری محصول را افزایش دهد، اما رنگ به منظور عملکرد پوشاندن رنگ دارو، شناسایی محصول و بیشتر کردن محصول به آماده سازی قرص اضافه می شود. جذاب (ظاهر زیبایی شناختی و تصویر برند در بازار). اما رنگرزی نامناسب یا نادرست بر کیفیت محصول تأثیر می گذارد. رنگ مورد استفاده باید رنگی باشد که طبق قانون مجاز به استفاده به عنوان رنگ برای تهیه دارو است.

مواد رنگزا محلول در آب هستند و همچنین رنگهایی هستند که در آب نامحلول هستند. بسته به محلول بودن یا نبودن رنگ، رنگ ها به صورت محلول یا سوسپانسیون در دانه بندی مرطوب اضافه می شوند. استفاده از رنگ های محلول ممکن است منجر به مهاجرت رنگ در طول فرآیند خشک شدن شود که ممکن است منجر به ناهمواری رنگ شود. استفاده از رنگ های نامحلول می تواند خطر تداخلات احتمالی با مواد فعال و سایر افزودنی ها را کاهش دهد. برای قرص های رنگ شده، اندازه گیری یکنواختی رنگ درخشش و همچنین تغییر رنگ به دلیل تأثیر نور بر سطح قرص بسیار مهم است. مواد شیمیایی داروئی

 

نگارنده: مهناز معصومی راد

منبع: https://azchemistry.com

بالا