استعلام قیمت
نرخ ارز

واکنش دلار به دور جدید مذاکرات

مذاکرات وین

 

به گزارش کانگورو به نقل از دنیای اقتصاد، پس از انتشار سخنان یعقوب رضا‌‌‌زاده. عضو هیات‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس. مبنی بر احتمال پیگیری مجدد نشست‌های هسته‌ای وین. روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور. نیز نسبت به بازگشت طرفین قرارداد بر سر میز مذاکره ابراز امیدواری کرد. مذاکرات وین

طبق سخنان این مقام مسوول دولت ایران در زمینه دستیابی به توافق جدید. پیشنهادهای اروپایی را بررسی کرده و از هرگونه ابتکار عمل استقبال می‌کند.

در همین راستا و با افزایش سطح انتظارات مثبت در فضای معاملات ارزی، بازار غیر‌رسمی در روز گذشته شاهد کاهش حجم تقاضا. برای اسکناس‌های خارجی و در نتیجه کاهش نرخ شاخص‌های ارزی بود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود 250 تومان کاهش نسبت. به نرخ یکشنبه به رقم 31 ‌هزار و 650 تومان رسید.

دیروز دوشنبه 10 مرداد ماه روند قیمت دلار در معاملات بازار تهران نزولی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات روز گذشته با حدود 180 تومان کاهش. نسبت به نرخ روز یکشنبه در رقم 31‌هزار و 720 تومان فعالیت خود را آغاز کرد.

البته کاهش قیمت مذکور پایان فعالیت کاهشی شاخص ارزی در بازار روز گذشته نبود. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم. قیمت این ارز در معاملات ظهر روز گذشته با ثبت فرود یک پله‌ای دیگر به سطح قیمتی 31‌هزار و 650 تومانی رسید. و روی پله هفتم کانال 31‌هزار تومانی ایستاد.

 

مذاکرات وین

 

عمده کارشناسان بازار ارز روند کاهشی نرخ دلار آزاد. در بازار روز گذشته را ناشی از انتشار سخنان ناصر کنعانی. سخنگوی وزارت امور خارجه کشور، می‌دانند. کنعانی در نشست خبری خود در صبح روز گذشته ضمن اشاره بر استقبال ایران از هرگونه ابتکار عمل گفت: ‌‌‌ تعبیری که از تلاش‌‌‌ها و نقش بورل داریم، مثبت است.

ارزیابی ما این است که او با جدیت تلاش می‌کند نقش خود را برای نزدیک‌‌‌کردن دیدگاه‌‌‌ها و زمینه‌‌‌سازی برای آغاز دور جدید مذاکرات ایفا کند. مذاکرات وین

به عقیده عده‌‌‌‌ای از کارشناسان ارزی اخبار سیاسی تنها عوامل محرک قیمت دلار روز دوشنبه نبود. گزارش‌های منتشر شده از بازار ارز تهران حاکی از آن است که یکی از معامله‌گران ارز فردایی در روز‌های گذشته اقدام به پخش حدود 600‌هزار دلار جعلی در فضای بازار کرده است که این عمل سبب ایجاد نااطمینانی بخشی از معامله‌گران نسبت به اسکناس‌های موجود در بازار شده است.

عده‌ای از کارشناسان ارزی نیز بر این باورند که این شیوع نااطمینانی در بازار می‌تواند از دیگر عوامل موثر در کاهش تقاضای دلار در بازار روز دوشنبه باشد. با کاهش قیمت دلار آزاد در بازار روز دوشنبه قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید نیز حدود 80‌هزار تومان کاهش یافت و به رقم 14‌میلیون و 830‌هزار تومان رسید. مذاکرات وین

بالا