استعلام قیمت
نرخ ارز

صادرات ۹ ماهه پلیمرها چه مقدار بوده است؟

صادرات پلیمرها

صادرات کشور در ۹‌ماه منتهی به آذر امسال با ثبت ارزش ۳۵ میلیارد و ۱۴۴میلیون دلار. از کل صادرات در سال۹۹ عبور کرد و رشد ۴۰‌درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در ۹ زیر گروه صنعتی. محصولات پلیمری با افزایش ۱۹ درصدی ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته‌اند. در ارزآوری به میزان ۹۱۳ میلیون دلار پیشتاز صادرات بخش زیرگروه‌های صنعتی باشند. صادرات پلیمرها

شایان ذکر است که این عدد فقط صرف کالای پلیمری است. در صورتی که کالاهای پلیمری نساجی، سایر کالاهایی که ترکیب پلیمری بسیاری دارند. مانند پایپوش های پلیمری، چرم مصنوعی، قطعات خودرو از جنس رزین ها و سایر پلیمر ها که در ساخت سایر کالا ها نقش دارند. در این گزارش محاسبه نشده‌اند و با احتساب آنها میزان صادرات ۹ ماهه محصولات پلیمری بیش از ۲ میلیارد دلار خواهد شد.

به گزارش کانگورو به نقل از دنیای اقتصاد، این بررسی حاکی از آن است. که پتروشیمی و پایه نفتی و میعانات گازی که در قالب یک زیر گروه محاسبه شده‌اند. بیشترین ارزش را به خود اختصاص داده‌اند. پس از آن نیز صنایع معدنی فلزی بالاترین ارزش را نسبت به سایر زیرگروه‌ها به ثبت رسانده است. میوه و تره‌بار، خشکبار و صنایع پلیمری نیز به ترتیب پس از صنایع معدنی فلزی دارای بیشترین ارزش هستند.

در عین حال بیشترین رشد ارزشی در صادرات صنایع معدنی فلزی اتفاق افتاده است. و پس از آن، ماشین‌سازی و تجهیزات، سایر صنایع معدنی‌فلزی و خودرو و نیروی محرکه بیشترین افزایش را در ارزش صادرات ۹‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسانده‌اند.

صادرات پلیمرها

وضعیت کلی صادرات در ۵ بخش اصلی

پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع غذایی، فرش و صنایع‌دستی و صنعت ۵ بخش اصلی صادرات هستند. که در ۹‌ماهه امسال بیشترین رشد صادرات در معدن و صنایع معدنی تجربه شده است. ارزش این بخش با رشد ۹۲‌درصدی به ۹ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسیده است. وزن این بخش نیز با ۱۱‌درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته. ۳۳ میلیون و ۵۱۸ هزار تن را به ثبت رسانده است، پس از آن رشد ارزشی پتروشیمی و میعانات گازی نسبت به مدت مشابه سال گذشته قابل‌توجه است. که با ثبت ۴۰‌درصد افزایش، ۱۸‌میلیارد و ۲۸۹ میلیون دلار را ثبت کرده است.

همچنین رشد وزنی این بخش ۶‌درصد بوده و وزن صادرات در این بخش به ۴۹‌میلیون و ۳۳۰ هزار تن رسیده است. رشد ارزشی ۳۳‌درصدی بخش صنعت نیز ارزش ۳ میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلاری را برای صادرات به‌دنبال داشته است. و ۲۱‌درصد افزایش وزنی هم در این بخش ثبت شده که وزن کالاهای صنعتی را به ۳‌میلیون و ۱۸۰‌هزار تن رسانده است. ارزش صادرات فرش و صنایع‌دستی با ثبت رشد ۱۷‌درصدی به ۱۲۳‌میلیون دلار رسیده ولی وزن این بخش ۱۶درصد کاهش یافته و به ۱۴تن رسیده است. اما بخش کشاورزی هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت روبه‌رو شده است.

از یک‌سو وزن کالاهای صادراتی این بخش افت اندک ۱/ ۰درصدی را تجربه کرده و به ۶ میلیون و ۲۸۷‌هزار تن رسیده. و از سوی دیگر کاهش ۱۳‌درصدی ارزشی در کارنامه صادراتی بخش کشاورزی و صنایع غذایی ثبت شده. و ارزش آن ۳میلیارد و ۸۹۱ میلیون دلار در ۹‌ماهه امسال بوده است. 

 

 

صادرات پلیمرها

 

 

ارزآوری در ۹ زیر گروه صنعتی

ارزش تمام زیرگروه‌های صنعتی نسبت به بازه مشابه سال گذشته افزایش داشته. و تنها وزن کالاهای صادراتی در زیرگروه‌های لوازم خانگی، صنایع نوین، پیشرفته و دارو و سایر تولیدات صنعتی با کاهش روبه‌رو شده‌اند.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در ۹ زیر گروه صنعتی، محصولات پلیمری با افزایش ۱۹ درصدی ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته توانسته‌اند. در ارز آوری به میزان ۹۱۳ میلیون دلار پیشتاز این بخش باشند. پس از آن نساجی و پوشاک و کفش با ثبت ارزش ۶۵۸‌میلیون دلار و رشد ارزشی ۲۰‌درصد در رده بعدی قرار گرفته است.

صدور محصولات شیمیایی نیز رشد ۶۰‌درصدی ارزشی را در ۹‌ماهه امسال تجربه کرده‌اند. و ارزش کالاهای صادر شده در این زیر گروه ۵۱۰ میلیون دلار در ۹‌ماهه امسال است. ماشین‌سازی و تجهیزات هم صادراتی به ارزش ۴۶۸‌میلیون دلار در این مدت داشته. و رشد ارزشی آن ۸۹‌درصد است. صدور لوازم خانگی با رشد ارزشی ۱/ ۰درصدی به ۲۶۳میلیون دلار رسیده. و صادرات صنایع برق و الکترونیک هم با رشد ۳۶‌درصدی، ارزشی معادل ۱۹۷‌میلیون دلاری را ثبت کرده است. صادرات محصولات سلولزی با رشد ۴۹‌درصدی. ۱۸۳‌میلیون دلار را تجربه کرده و خودرو و نیروی محرکه با رشد ۵/ ۶۴درصدی، ۱۲۵‌میلیون دلار را ثبت کرده است. صنایع نوین، پیشرفته و دارو نیز ۷۳میلیون دلار صادرات داشته. که رشد ارزشی ۱۳‌درصدی داشته و سایر تولیدات صنعتی هم ۳‌میلیون دلار ارزش داشته. و رشد ارزشی ۱۳‌درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

صادرات پلیمرها

۶ زیرگروه ارزآور معدن و صنایع معدنی

ارزیابی ۶ زیرگروه معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد. ارزش صادرات در تمام زیر گروه‌ها با رشد روبه‌رو بوده. اما وزن صادرات در زیرگروه‌های سایر معدن غیرفلزی و سایر مواد معدنی فلزی افت داشته است.

صنایع معدنی‌فلزی در ۹‌ماهه امسال توانسته است. ارزآوری ۷‌میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلاری داشته باشد و رشد ۱۱۱‌درصدی را تجربه کند. صادرات صنایع معدنی غیر‌فلزی هم رشد ۹‌درصدی داشته و ارزش صادرات آنها به ۶۲۸‌میلیون دلار رسیده است.

صدور سایر صنایع معدنی فلزی با ثبت ارزش ۶۱۶میلیون دلاری. نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۱‌درصد رشد را تجربه کرده است. صادرات سایر صنایع معدنی غیرفلزی با رشد ۴‌درصدی به ۱۲۶ میلیون دلار رسیده و سایر معدن غیرفلزی با رشد ۱۸‌درصدی رقم ۱۰۰‌میلیون دلار را در صادرات تجربه کرده است. صادرات سایر مواد معدنی‌فلزی هم ۶۵ میلیون دلار ارزش دارد که ۱۴‌درصد رشد داشته است.

صادرات پلیمرها

بالا