استعلام قیمت
نرخ ارز

PMMA (تولید، بازار، قیمت و خواص آن)

PMMA

 

در این مقاله می خواهیم به بررسی ماده PMMA بپردازیم، این که PMMA چیست، فرآیند تولید این ماده پلیمری به چه صورت است، همچنین به بررسی خواص و بازار جهانی PMMA می پردازیم.

مانند مقالات قبل در این مقاله نیز همراه ما باشید:

PMMA چیست؟

پلی متیل متاکریلات یک رزین مصنوعی است. که توسط فرآیند پلیمریزاسیون متیل متاکریلات تولید می شود. این یک نوع پلاستیک شفاف، سفت و شفاف است که معمولاً به عنوان جایگزینی شیشه ای مقاوم در برابر خرد شدن استفاده می شود (پنجره ها، نورگیرها، علائم روکش دار و سایبان هواپیما و غیره).

هنگامی که مقاومت کششی، شفافیت و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش از مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر مواد شیمیایی و حرارت مهم تر است. این ماده جایگزین اقتصادی پلی کربنات است.

PMMA بر پلی کربنات ترجیح داده می شود زیرا حاوی بیسفنول- A مضر نیست، بیسفنول-A یک واحد فرعی در مواد پلی کربنات است. این رزین به دلیل خواص متوسط، سهولت در کار و پردازش به همراه هزینه کم، نسبت به سایر مواد مورد توجه قرار می گیرد.

 

 

PMMA چیست

تاریخچه:

اولین بار توسط شیمی دان انگلیسی رولند هیل و جان کرافورد در Imperial Chemical Industries (ICI) در انگلستان (سال 1930) کشف شد. ICI محصول را تحت علامت تجاری Perspex ثبت کرد.

در همان زمان، اتو روم (شیمی دان و صنعت گر) در آلمان سعی کرد شیشه ایمنی را با پلیمریزاسیون متاکریلات بین دو لایه شیشه تولید کند.

در نتیجه پلیمر جدا شده از شیشه، ورقه ای پلاستیکی شفاف ارائه می دهد. که علامت تجاری پلکسی گلاس به آن داده شده است. هر دو محصول در اواخر دهه 1930 وارد بازار تجاری شدند.

بعداً ، E.I. du Pont de Nemours & Company (در حال حاضر DuPont) در ایالات متحده محصول خود را با نام تجاری Lucite معرفی کردند.

تولید:

این شکل از مواد یکی از اعضای خانواده استرهای متاکریلات عظیم با گروهی متصل از آلکیل یا آریل است. این معمولاً با پلیمریزاسیون امولسیونی، پلیمریزاسیون محلول و پلیمریزاسیون فله تولید می شود.

مواد PMMA یک استر متاکریلیک اسید است که متعلق به خانواده رزین های اکریلیک مهم است. این ماده در درجه اول توسط پروپیلن (ترکیب تصفیه شده از بخشهای سبک نفت خام) که در فرآیند تولید استفاده می شود، به دست می آید.

علاوه بر این، پروپیلن و بنزن با هم واکنش می دهند. تا کامن یا ایزوپروپیل بنزن تولید کنند. پس از آن، کامن تولید شده به کومن هیدروپراکسید اکسید می شود.

سپس، با اسید درمان می شود تا استون تولید شود که بیشتر به متیل متاکریلات (مایع قابل اشتعال) تبدیل می شود. این مایع به شکل مایع حجیم یا قطرات ریز معلق آب تحت تأثیر عوامل ایجاد کننده رادیکال آزاد پلیمریزاسیون شده و به شکل جامد (پلاستیک PMMA) در می آید.

 

 

تولید

خواص:

خواص اساسی این ماده پلاستیکی که باعث می شود به عنوان جایگزینی برای شیشه و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد، انتخابی ایده آل است:

 • یک ماده قوی، محکم و سبک است،
 • مقاومت ضربه ای بهتری نسبت به شیشه و پلی استایرن دارد،
 • پایداری محیطی برتر در مقایسه با سایر پلاستیک ها،
 • مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا،
 • انتشار کم دود،
 • مقاومت در برابر سایش عالی،
 • استحکام و دوام بالا،
 • انتقال نور بالا.

قیمت معاملات PMMA:

 

 

قیمت PMMA

تجارت جهانی PMMA:

تراز تجاری جهانی PMMA:

لازم به ذکر است، اطلاعات موجود تا سال 2016 می باشد. بر همین اساس تجارت جهانی پلی (متیل متاکریلات) در چند سال گذشته منفی بوده است. واردات بیشتر از صادرات است. تراز تجاری از سال 2012 ثابت است. واردات پلی (متیل متاکریلات) در سال 2016 1.36 میلیارد دلار بود در حالی که ارزش صادرات آن 0.97 میلیارد دلار بود.

 

 

 

تجارت جهانی

 

 

10 کشور برتر جهان که PMMA صادر می کنند:

کره جنوبی بزرگترین صادرکننده پلی (متیل متاکریلات) است. این کشور در سال 2016 ارزش 267.35 میلیون دلار آمریکا صادر کرد. پس از آن سنگاپور با ارزش 170.93 میلیون دلار آمریکا و سپس ژاپن با ارزش 160.2 میلیون دلار آمریکا صادر شد.

بازار صادراتی تحت سلطه کشورهای آسیایی بود. از بین 10 کشور صادر کننده ، 7 کشور از آسیا بودند.

 

 

 

وارد

10 کشور برتر جهان که PMMA را وارد می کنند:

چین بزرگترین واردکننده پلی متیل متاکریلات در جهان است. این ماده 419.7 میلیون دلار آمریکا مواد وارد کرده است. رشد بازار به دلیل صنعتی شدن سریع است.

دومین بازار بزرگ آلمان است که 52.5 میلیون دلار آمریکا وارد کرده است و پس از آن مکزیک 48.7 میلیون دلار وارد کرده است. چین بزرگترین بازار واردات است. چین در سال 2016 ، پلی متیل متاکریلات با ارزش بیشتری نسبت به 9 کشور دیگر وارد کرده است.

 

 

 

صادر

پیش بینی بازار جهانی PMMA:

پلاستیک PMMA به دلیل مزایا و ویژگی های آن در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پیش بینی می شود اندازه بازار پلی متیل متاکریلات تا سال 2021 به بیش از 6 میلیارد دلار برسد.

افزایش تقاضا برای پلاستیک با استحکام، دوام و مقاومت بالا به طور مداوم بازار را به پیش می برد.

 

 

 

YT

محرک های بازار:

عوامل محرک تقاضای بازار جهانی عبارتند از:

 • استفاده روزافزون در صنایع کاربر نهایی از جمله الکترونیک ، خودرو و ساختمان،
 • توسعه فناوری برای گسترش کاربردهای این مواد در صنایع مختلف نیز باعث رونق بازار می شود،
 • توسعه مواد PMMA مبتنی بر زیست شناسی همراه با افزایش تقاضا برای پلیمرهای پایدار به طور مداوم تقاضای بازار را افزایش می دهد،
 • ترجیح قوانین و مقررات دولتی برای تولید مواد زیستی.

محدودیت های بازار:

عواملی که مانع رشد تقاضای بازار می شوند عبارتند از:

 • قیمت مواد اولیه نفتی فرار،
 • در دسترس بودن مواد اولیه،
 • تنگناهای مکرر عرضه در بازار.

کاربرد و موارد استفاده:

پلی (متیل متاکریلات) نوعی ماده پلاستیکی متنوع است که می تواند برای طیف وسیعی از کاربردها در زمینه های مختلف و در اشکال مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به خواص فیزیکی ، شیمیایی و مکانیکی مطلوب ، می توان آن را به روش های زیر برای تعدادی از برنامه ها استفاده کرد:

 • جایگزین شیشه ای شفاف:

 • به دلیل طبیعت شفاف و شفاف ، معمولاً از این ماده به عنوان جایگزین شیشه استفاده می شود. این ماده به عنوان جایگزین شیشه در موارد زیر کاربرد دارد:
 1. برای ساخت آکواریوم های تجاری و مسکونی استفاده می شود.
 2. از شیشه های پلاستیکی PMMA برای مشاهده درگاه ها و همچنین بدنه های فشار ناقص شناورها استفاده می شود. حتی به عنوان حوزه های مشاهده زیردریایی ها (به عنوان مثال زیردریایی Alicia) استفاده می شود.
 3. لنزهای چراغ های بیرونی در خودروها و حفاظت تماشاگران از پیست های هاکی روی یخ.
 4. شیشه های هواپیما و امروزه حتی خودروهای پلیس که در کنترل شورش استفاده می شود ، شیشه معمولی را با این شیشه پلاستیکی جایگزین کرده است.
 5. در ساخت لنزهای فانوس دریایی ، سقف در ترکیبات (پارک المپیک) و سقف (Houston Astrodome) استفاده می شود.

 • هدایت نور روز:

 • پلی متیل متاکریلات برای تعدادی استفاده در بخشهای مختلف برای هدایت نور استفاده می شود. این برنامه ها عبارتند از:
 1. از پانل های اکریلیک با برش لیزری برای هدایت نور خورشید به یک لوله نور یا به نوعی از نورگیر لوله ای برای پخش نور در اتاق استفاده می شود.
 2. راهنمای نور اکریلیک پهن باند بیشتر برای اهداف تزئینی استفاده می شود زیرا حتی برای فاصله بیش از یک متر نیز قوی هستند.
 3. از جفت ورق های اکریلیک با لایه ای از منشورهای تکرار شده برای روشنایی روز در پنجره ها و سایبان ها استفاده می شود تا نور خورشید از آسمان به کف یا سقف اتاق هدایت شود.

 • فناوری های پزشکی و ایمپلنت:

 • آنها در فن آوری ها و درمان های مختلف پزشکی مانند:
 1. عینک و لنزهای چشمی از این مواد پلاستیکی ساخته شده اند. آنها با بافت های انسانی سازگاری دارند و برای تولید لنزهای چشم در طیف وسیع تری استفاده می شوند. لنزهای اکریلیک عمدتاً برای جراحی آب مروارید مورد استفاده قرار می گیرند زیرا باعث التهاب کمتر می شوند.
 2. در جراحی های ارتوپدی ، از آنها به عنوان سیمان استخوان برای بازسازی استخوان از دست رفته استفاده می شود.
 3. در جراحی های زیبایی ، از آنها به شکل میکروسفرها در مقداری مایع استفاده می شود که برای کاهش چین و چروک و اسکار در زیر پوست تزریق می شود. حتی برای شکل دادن به عضلات (به ویژه بدنسازان) استفاده می شود.
 4. در درمان Plombage برای بیماران سل در دسترس است که در آن حفره ریه با این پلیمر در ریه آسیب دیده پر شده است.
 5. لوله های اکریلیک به عنوان جایگزینی برای شیشه و فولاد ضد زنگ در کروماتوگرافی فرآیند زیستی استفاده می شود.

 • برنامه های هنری و زیبایی شناسی:

 • این پلاستیک معمولاً برای تعدادی از مصارف تزئینی به دلیل ویژگی های مطلوب آن مانند، ظاهر و غیره استفاده می شود. کاربردهای زیبایی این رزین ها عبارتند از:
 1. از آنها در رنگهای اکریلیک استفاده می شود که زیبایی دیوارها را در مقایسه با رنگهای معمولی افزایش می دهد.
 2. مبلمان مدرن به ویژه مبلمان اداری از این پلاستیک استفاده گسترده ای می کنند تا ظاهر آن براق تر و زیبا تر شود.
 3. از ورق های اکریلیک به طور گسترده ای استفاده می شود که در رنگ ها و اندازه های مختلف وجود دارد.
 4. آنها به دلیل وزن سبک و هزینه کم ، به طور گسترده ای شیشه های معمولی را در فریم های تصویری جایگزین می کنند.
 5. برای مجسمه سازی استفاده می شود و همچنین با مواد شیمیایی مخلوط می شود تا رنگ ها و شکست های جدید ظاهر شود.
 6. همچنین در جواهرات به شکل قطعاتی که به زیور آلات متصل شده اند استفاده می شود تا ظاهر آنها را بیشتر کند.

 • استفاده های دیگر:

 • خواص منحصر به فرد این ماده سهولت استفاده دیگری را برای انواع محصولات مانند:
 1. ورق های این مواد پلاستیکی به طور گسترده ای در صنعت تابلو سازی استفاده می شوند. معمولاً برای برش صاف حروف روی تابلوهای تابلوهایی که نشان دهنده نام و آرم شرکت هستند.
 2. در نورهای پس زمینه به عنوان راهنمای نور استفاده می شود.
 3. تقاضای زیادی برای استفاده در رسانه های نوری دارد. سی دی و دی وی دی شامل استفاده از اکریلیک برای مقاومت در برابر ضربه است.
 4. در بخش مبلمان ، این ماده برای تخت های برنزه استفاده می شود زیرا سطح شفاف پیازهای برنزه کننده ساکن را در فرآیند برنزه کردن جدا می کند.
 5. پلی متیل متاکریلات نیز به عنوان فیبر نوری پلاستیک استفاده می شود. که در برقراری ارتباط برای مسافت های کوتاه استفاده می شود.
 6. نوارهای کوچکی از این شکل از پلاستیک ها. به عنوان دستگاه های دزیمتر مورد استفاده در فرآیند تابش گاما استفاده می شوند. همچنین از آنها برای جلوگیری از تابش بتا از رادیو ایزوتوپ ها استفاده می شود.
 7. همچنین از آن به عنوان پاشنده پودرهای سرامیکی برای تثبیت سوسپانسیون کلوئیدی در محیط های غیر آبی استفاده می شود.
 8. یکی از کاربردهای منحصر به فرد آن این است که از آن به عنوان سوخت موشک ترکیبی استفاده می شود.
 9. بسیاری از آلات موسیقی (به ویژه بدنه آنها) شامل استفاده از اکریلیک است. بدنه های گیتار الکتریک کاملاً از اکریلیک تشکیل شده اند. حتی بدنه های طبل نیز از این ماده ساخته شده اند.
 10. ناخن های مصنوعی، ساقه های ورزشی، لوله های تنباکو، اسباب بازی ها و بسیاری دیگر از محصولات مشابه استفاده از این پلیمرها را شامل می شود.
 11. در بخش ساختمان نیز کاربرد عمده ای در کاربردهای سقف و ضد آب دارد.

 

;کاربرد

 

خرید PMMA:

شرکت علمی سازان پاسارگاد با برند کانگورو، تامین کننده مواد اولیه پلیمری می باشد. جهت خرید این ماده با شماره 88064800 تماس حاصل نمائید، کارشناسان ما آماده ثبت سفارشات شما می باشند.

 

 

 

نگارنده: مهناز معصومی راد

منبع: https://www.plasticsinsight.com

 

بالا