استعلام قیمت
نرخ ارز

توافق تهران و واشنگتن در آخرین مراحل خود است

توافق ایران و واشنگتن

توافق ایران و واشنگتن

به گزارش کانگورو به نقل از دنیای اقتصاد، آنچه در رسانه‌های بزرگ آمریکایی درباره این توافق منتشر می‌شود. درز عمدی اطلاعات از سوی واشنگتن است که به احتمال زیاد می‌خواهد واکنش‌های داخلی را بسنجد و حرکت بعدی حزب جمهوری‌خواه را پیش‌بینی کند. تا بتواند متناسب با آن واکنشی نشان دهد که در چارچوب انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ قابل بهره‌برداری باشد.

به گزارش دیپلماسی ایرانی در ادامه این مطلب آمده است: تکذیب دستیابی به توافق از سوی آمریکا. نسبی است به طوری که واشنگتن خبرهای درز کرده در این زمینه را «غیردقیق» توصیف کرده که نشان می‌دهد تلاش‌ها ادامه دارد و توافق در آخرین مراحل تکمیل خود است.

این تکذیب همچنین در تناقض با سخنان قبلی مقامات آمریکایی است. که وجود کانال پشت پرده مذاکره با ایران در مسقط زیر نظر عمان را انکار کردند. تکذیب توافق با واشنگتن از سوی تهران به این علت است که مقامات ایرانی نمی‌خواهند تا وقتی توافق قطعی نشده است. آن را در داخل کشور اعلام کنند.

تکذیب اخبار دستیابی به توافق توسط تهران و واشنگتن در شرایطی صورت می‌گیرد که بدر البوسعیدی. وزیر امور خارجه عمان ۱۴ ژوئیه از دستاورد بزرگ در مذاکرات آمریکا و ایران و نزدیک بودن دستیابی آنان به توافق بر سر زندانیان. و برنامه هسته‌ای سخن گفت. وی خاطرنشان کرد که تهران و واشنگتن در دستیابی به توافق برای احیای برجام جدی هستند.

بر اساس این توافق، میلیاردها دلار از دارایی‌های. بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف آزاد می‌شود.

با توجه به خشم کنگره از اقدام مشابه رئیس‌جمهوری سابق آمریکا. باراک اوباما، پس از توافق سال ۲۰۱۵، هضم دست زدن به چنین اقدامی از سوی جو بایدن. رئیس‌جمهوری کنونی، برای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آسان نخواهد بود. به‌خصوص که در ارزیابی آمریکا درباره نظام جمهوری اسلامی و رفتار خصمانه آن با آمریکا، تغییری ایجاد نشده است.

آنچه از توافق آمریکا و ایران به بیرون درز کرده است اگر درست باشد یک رسوایی و شکست برای کاخ سفید محسوب می‌شود. چرا که علاوه بر آزاد شدن دارایی‌های ایران. این کشور می‌تواند به غنی‌سازی اورانیوم تا سقف ۶۰‌درصد ادامه دهد.

ایران و آمریکا به توافق نیاز دارند. آزادسازی زندانیان، پرونده سیاسی پردردسری را در واشنگتن خواهد بست. و موجب دسترسی تهران به اموالش خواهد شد. توافق هسته‌ای هم تضمین‌های جدیدی به واشنگتن می‌دهد که با آن می‌تواند تنش آفرینی اسرائیل و تهدید تل‌آویو. به جنگ را کاهش دهد و مناقشه‌ای را متوقف کند که می‌تواند تاثیر منفی بر بخت بایدن برای پیروز شدن. در انتخابات سال ۲۰۲۴ بگذارد. چنین توافقی موجب لغو تحریم ایران و بازگشت این کشور به اقتصاد جهانی خواهد شد.

اما دستیابی به توافقی که مخالفان داخلی در آمریکا و ایران را نیز راضی کند. همچنان با موانعی روبه‌رو است که موجب انکار دستیابی به توافق شده است.

بالا