استعلام قیمت
نرخ ارز

پنج روش برتر بررسی خلوص مواد شیمیایی

 

در این مقاله مرسوم ترین روش های بررسی خلوص مواد شیمیایی مورد بررسی قرار می گیرد.

مقایسه فیزیکی با نمونه خالص

از آنجا که در این روش نمونه تنها با یک نمونه خالص معتبر مقایسه می شود؛ از آسان ترین متدهای بررسی خلوص یک ماده به حساب می آید. بحث های زیادی علیه این روش مطرح شده است، اما واضح است که این روش می تواند تفاوت ماده خالص و ناخالص را به راحتی نمایان سازد. مقایسه فیزیکی در نشان دادن ناخالصی های انبوه مثل ناخالصی های رنگی و آلودگی ها، بسیار پر کاربرد است. همچنین بوی مواد می تواند تفاوت نمونه خالص و ناخالص را نمایان سازد. البته لازم به ذکر است که تنها مواد غیر سمی قابلیت بررسی از طریق بوییدن، چشیدن و لمس را دارند.

تعیین نقطه ذوب و نقطه جوش

برای اکثر محصولات شیمیایی نقطه ذوب و نقطه جوش مشخصی تعریف شده است. اگر نقطه ذوب یک ماده شیمیایی پایین تر از نمونه خالص باشد نشاندهنده وجود ناخالصی در ماده مورد آنالیز است.

متدهای رنگ سنجی

بعضی از ترکیبات شیمیایی هنگامی که در معرض برخی مواد قرار می گیرند، تغییر رنگ می دهند. از مزایای این روش می توان به این مسئله اشاره کرد که این روش علاوه بر حضور ناخالصی، درصد آن را هم نشان می دهد. از مرسوم ترین کاربرد های این روش می توان به بررسی حضور داروهای غیر قانونی مثل کوکایین و هرویین اشاره کرد. 

 

 

ترکیبات نشاندار

ترکیبات نشاندار (radiolabeled)، ترکیبات کربنی هستند که برای بررسی اجزای شیمیایی یک ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمون های آنالیتیکال

گرچه سایر روش های بررسی خلوص موادشیمیایی مناسب و حرفه ای هستند، این روش دقیق ترین و مرجح ترین روش است. این تست  ها شامل یک فرایند استاندارد هستند، که در مواد مختلف کاربرد دارند. این روش ها حضور و تعداد ناخالصی ها را نشان می دهد. تیتراسیون(titration)، طیف سنجی مادون قرمز(infrared spectroscopy)، کروماتوگرافی (chromatography) و چرخش نوری( optical rotation) از جمله روش هایی هستند که در این دسته قرار می گیرند.

 

منبع:moravek

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا